Když se profesor literatury David Kepesh jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v sedmdesátikilový ženský prs. Krátký satirický text Philipa Rotha zkoumá, jak by se nejspíš býval cítil Kafkův Řehoř Samsa, kdyby jeho proměna bývala vzala ještě bizarnější konec.
Philip Roth
Židovský mladík Marcus Messner, protagonista útlého románu Rozhořčení Philipa Rotha, se po konfliktech s otcem ocitá na silně protestantské provinční univerzitě, kde je v 50. letech nucen k okamžité integraci. Temperamentní solitér si však nehodlá nechat všechno líbit a svým vzdorem roztáčí vír událostí s nedozírnými následky.
Před pár lety, po vydání skandálního románu Carnovsky, byl Nathan Zuckerman na tvůrčím vrcholu. Nyní talentovaný prozaik trpí. Souží jej jednak neléčitelná bolest šíje i zad, jednak vlastní neschopnost vypotit alespoň jeden odstavec, který by stálo za to zachovat. Kudy vede cesta z tvůrčí krize?
Elév, první díl tzv. zuckermanovské tetralogie, představuje talentovaného prozaika Nathana Zuckermana na prahu literárního úspěchu. O spisovatelích, literatuře i každodenních životních přešlapech píše velikán americké prózy Philip Roth jako vždy s nadsázkou a potřebnou dávkou humoru.
Nemesis se odehrává v židovských čtvrtích New Yorku roku 1944, kdy ve světě zuří druhá světová válka a mezi židovskými dětmi obrna. Mladý učitel tělocviku s příznačným jménem Bucky Cantor se kvůli silným brýlím nemůže účastnit prvního, ale je mu souzeno utkat se s druhým.
V románu Druhý život (The Counterlife) z roku 1986 si americký prozaik židovského původu Philip Roth klade otázku, v čem spočívá „skutečný život“, jak žádoucí a smysluplné jsou zásadní životní změny a konečně: jak má žít spisovatel a Žid.
Philip Roth (1933) se proslavil skandálním románem Portnoyův komplex, explicitně popisujícím sexuální revoltu 60. let.
Devadesátá léta zastihla Philipa Rotha, klíčového amerického židovského spisovatele, v plné síle. Za prózy, z nichž některé vyšly i v Česku (Odkaz, Operace Shylock), získal řadu uznání. Sérii završila roku 1998 Pulitzerova cena za Americkou idylu.
Philip Roth je autorem skandálního románu Portnoyův komplex.
Když se Portnoyův komplex stal bestsellerem a prodával se více než kupříkladu jakékoli dílo Bellowa, kritik Harry Roskolenko jízlivě poznamenal: Nikdy se za masturbaci neplatilo tak dobře.